Sağlık Köşesi

HPV NEDİR? HPV’DEN KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

HPV Nedir?
İnsan papilloma virüsü (HPV), yaklaşık 40’ı tipik olarak yakın veya cinsel temas sırasında kişiden kişiye bulaşan 150’den fazla virüsten oluşan bir gruptur. Cinsel yolla bulaşan HPV enfeksiyonları çok yaygındır ve hem erkekleri hem de kadınları etkileyebilir. Cinsel olarak aktif olan herkes, enfekte bir kişiyle vajinal, anal ve oral seks yoluyla yayılan HPV’ye yakalanabilir. Ayrıca, kötü hijyenden sonra el sıkışmak veya enfekte bir bölgeyle temas gibi ten tene temas yoluyla da yayılabilir.
Belirtiler, virüsü kaptıktan yıllar sonra ortaya çıkabilir. Çoğu insan semptom geliştirmez ve enfeksiyon kaptıklarını asla bilemeyebilir ve bu da virüsün yayılmasını kolaylaştırır. HPV çoğu zaman zararsızdır ve kendi kendine geçer. Ancak bazı HPV türleri genital siğillere ve diğerleri hücrelerde sonunda kansere dönüşebilecek değişikliklere neden olabileceğinden, aşağıdaki stratejilerle kendinizi HPV bulaşmasına karşı korumanız önemlidir.
HPV’den Nasıl Kaçınılır?
HPV sık sık ortaya çıksa da, aşağıdakileri yaparak bulaşma riskini önleyebilir veya en azından riskinizi azaltabilirsiniz:
HPV aşısı yaptırmak.
Seksten uzak durmak. Çoğu insan için bu, ömür boyu gerçekçi bir seçenek değildir ve sizi tamamen korumaz, ancak enfeksiyon kapma riskinizi büyük ölçüde azaltır.
Her seks yaptığınızda lateks prezervatifleri doğru kullanmak HPV alma şansınızı azaltır. Ancak HPV, prezervatifin kapsamadığı alanları etkileyebilir, bu nedenle bu koruma kusursuz değildir.
Hastalığa maruz kalmanızı azaltan tek eşli bir ilişki içinde olmak.
21-65 yaşları arasında bir kadınsanız rahim ağzı kanseri taraması yaptırmak.
Sigara içmemek. Sigara içtiğinizde bağışıklık sisteminizin HPV enfeksiyonuyla savaşma yeteneği azalırken hastalık ve kanser riskiniz önemli ölçüde artar.
HPV aşısı, virüse ve neden olduğu hastalıklara karşı koruma sağlayabilir. Uzmanlar HPV’ye yönelik aşıları önermektedir:
11 veya 12 yaşında erkek ve kızlar,
Henüz aşı almamışlarsa, 21 yaşına kadar erkekler ve 26 yaşına kadar kızlar ve kadınlar,
26 yaşına kadar eşcinsel veya biseksüel erkekler,
Bağışıklık sistemi zayıf olan erkekler ve kadınlar, daha önce aşılanmadıysa 26 yaşına kadar
HPV komplikasyonları hafif derecede can sıkıcıdan, hayati tehlikeye kadar değişebilir. Kendinizi aşılar ve yaşam tarzı değişiklikleri yoluyla koruyarak, bu hastalığa yakalanma olasılığınızı azaltabilirsiniz.

İçerik Kategorileri : Genel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Menü Görüntüle