Sağlık Köşesi

Hamilelikten Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik Öncesi Yapılması Gereken Kontroller

Hamilelik

Denemeye başlamaya hazır mısınız? Vücudunuzu (ve zihninizi, hayatınızı ve banka hesabınızı) hamileliğe hazırlamanın birçok yolu vardır. Doktorunuza bir ön gebelik ziyareti planlayarak ve bazı doğum öncesi vitaminleri alarak başlayın. Sağlıklı bir hamilelik için, iyi beslenmeye ve uyumaya, biraz egzersiz yapmaya ve kötü alışkanlıklardan hemen vazgeçmeye çalışın. Akıl sağlığınıza dikkat edin ve çocuğunuzun doğumu ve yetiştirilmesiyle ilgili masrafları planlayın. Şimdi maddeler halinde yapılması gerekenleri göreceksiniz:

Doğum Kontrolünü Durdurun

Eğer gebe kalmak istiyorsanız, kullanmakta olduğunuz tüm doğum kontrol yöntemlerini bırakmanız gerekecektir. Doğum kontrol hapları gibi bazı doğum kontrol yöntemlerini bıraktıktan hemen sonra hamile kalabilirsiniz. Aslında, birçok kadın hapı bıraktıktan sonraki iki hafta içinde ilk adetini görür. Adetiniz başladığında, ilk gebe kalmaya çalışma döngünüz de başlar. Bazı kadınlar hemen hamile kalırken, diğerleri için birkaç ay sürer.

Doktorunuza Görünün

Bir dizi faktöre (yaş, önceki doğurganlık sorunları vb.) bağlı olarak, doğum uzmanınızla özel bir gebelik öncesi ziyareti planlamak isteyebilirsiniz. Bu muayenenin bazı alanları fiziksel durumunuzla örtüşebilir, bu nedenle sahip olabileceğiniz belirli üreme sorularını getirdiğinizden emin olun. Ziyaretiniz, cinsel yolla bulaşan hastalıkların (STD’ler) taranmasından hamileliğe hazırlık taramasına kadar endişe duyduğunuz her şeyi kapsamalıdır.

Vitamine Başlayın

Hamilelik vücudun besin depolarını zorlar. Eksiklikleri kapatmak için bir multivitamin alarak kendinize bir destek verin. Daha da iyisi, doğum öncesi vitaminleri, vücudunuza hamilelik sırasında ihtiyaç duyduğu şeyi vermek için özel olarak formüle edilmiştir.

Folik Asite Başlayın

Doğum öncesi vitamininize ek olarak, erken gebelikte nöral tüp kusurlarını önlemek için ekstra bir folik asit veya folat takviyesine ihtiyacınız olabilir. Birçok reçetesiz doğum öncesi vitamin zaten bu miktarı içerir. Etiketi kontrol ettiğinizden emin olun. Hamile kaldığınızda, doktorunuz daha yüksek miktarda içeren doğum öncesi ilaçları reçete edebilir.

İyi Beslenme

Ayrıca, sağlıklı ve dengeli bir diyet yemekten ihtiyacınız olan birçok vitamin ve minerali alabilirsiniz. İşlenmiş herhangi bir şey üzerinde bütün gıdaların tadını çıkarın.

Egzersiz

Vücudunuzu haftada en az dört ila beş kez hareket ettirmek, hamileliğe hazırlanmanın başka bir harika yoludur. Günde en az 30 dakika orta düzeyde olmak üzere her hafta toplam 150 dakika aktivite yapmayı hedefleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Menü Görüntüle