Normal Doğum ve Sezaryen Doğum Neye Göre Belirlenir?

Bebekler iki doğum şekli ile dünyaya gelmektedir. Bunlar normal doğum ya da vajinal doğum ile sezaryen doğum şeklindedir. Her iki doğum şeklinin de farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler, bazı zorunlu durumlar ve kişilerin tercihleri bebeğin doğum şeklini belirlemektedir.

Sezaryen doğum, genellikle vajinal doğumun güvenle gerçekleşmeyeceği durumlarda tercih edilmektedir. Eğer anne ya da bebek için risk oluşturan bir durum var sezaryen doğum tercih edilmektedir. Ancak anne adaylarının isteğine bağlı bir şekilde de sezaryen doğum gerçekleştirilebilmektedir. Peki, hangi doğum şekli daha sağlıklı? Doğum şekline nasıl karar verilir?

Doğum Şekline Ne Zaman ve Nasıl Karar Verilir?

Hamilelik normal seyrinde ilerliyorsa genellikle doğum şeklinde doğum haftasına yakın karar verilmektedir. Doğum sancılarının başlaması, işaretlerin gelmesi, nişan gelmesi, su gelmesi gibi belirtiler doğumun yaklaştığının belirtileri olarak bilinmektedir. Aksi bir durum söz konusu olmadığı sürece normal doğum süreci takip edilmektedir. Takip esnasında doktorun annede ya da bebekte bir sıkıntı ve soruna rastlaması durumunda sezaryen doğum yapılmaktadır. Sezaryen doğumun gerekli olduğu durumlar; bebeğin kalp ritminde zayıflama, anne ve bebek ölçülerinin uyumsuzluğu, bebeğin çok kilolu olması, annede yüksek tansiyon probleminin olması, aşırı miktarda ve idrarda proteine bağlı bir şekilde ödemin meydana gelmesi ve bebeğin boynuna kordon dolanması gibi durumlar doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra plasentanın yerleşim yeri bozukluğu da sezaryen doğumun başlamasının önemli nedenleri arasında yer almaktadır.

Yukarıda bahsedilen durumların haricinde anne adayları kendi isteği ile de sezaryen doğumu tercih edebilmektedir. Bu durumların haricinde bebeğin vajinal doğum ya da normal doğum denilen yöntem ile dünyaya gelmesi mümkündür. Yukarıda bahsedilen durumların haricinde anne adayları kendi isteği ile de sezaryen doğumu tercih edebilmektedir. Bu durumların haricinde bebeğin vajinal doğum ya da normal doğum denilen yöntem ile dünyaya gelmesi mümkündür.

Sezaryen Doğumun Zorlukları ve Kolaylıkları Nelerdir?

Sezaryen doğum esnasında anne adayının herhangi bir şekilde acı ve ağrı hissetmesi mümkün değildir. Özellikle vajinal doğumdan korkan anne adayları son derece rahat bir şekilde bebeklerini kucaklarına alabilirler. Ancak sezaryen doğum aslında bir ameliyattır. Bu nedenle ameliyat yerinde büyük bir ağrı meydana gelmektedir. Doğum sonrası iyileşme sürecinin zor olması ve sonraki durumlarda yüksek risk oluşturması nedeni ile sezaryenin ilk tercih olmaması gerekmektedir.

Normal Doğumun Zorlukları ve Kolaylıkları

Normal doğumun en zor yanı sancı sürecidir. Bazı kadınlar 1 gün boyunca sancı ve acı çekebilmektedir. Bu nedenle hem korkan ve endişe eden kadınlar hem de acıya dayanamadan kadınlar sezaryen doğum şeklini tercih etmektedir. Ancak normal doğum çok daha güvenilir bir yöntem olmakla birlikte iyileşme süreci açısından da avantajlıdır. Vajinada dikişe gerek olmayan kadınlarda iyileşme süreci çok daha kısa olup sezaryen doğuma göre çok daha avantajlıdır. Çok daha sağlıklı bir doğum şekli olduğu için anne adaylarının ilk tercihi normal doğum olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.