Çocuklarda Aşının Önemi

Çocuklarınız için en iyisini yapmak istiyorsunuz. Onları güvende tutmak için Oto koltuklarının, bebek kapılarının ve diğer yolların önemini biliyorsunuz. Ancak, çocuklarınızı korumanın en iyi yollarından birinin tüm aşılarını yaptırdığından emin olmak olduğunu biliyor muydunuz?

çocuklarda aşının önemi

Aşılar çocuğunuzun hayatını kurtarabilir.

Tıp bilimindeki gelişmeler sayesinde çocuğunuz her zamankinden daha fazla hastalığa karşı korunabilir. Bir zamanlar binlerce çocuğu yaralayan veya öldüren bazı hastalıklar tamamen ortadan kaldırıldı ve diğerleri, özellikle güvenli ve etkili aşılar sayesinde yok olmaya yakın. Çocuk felci, aşıların Amerika Birleşik Devletleri’ndeki büyük etkisinin bir örneğidir.

Aşı çok güvenli ve etkilidir.

Aşılar çocuklara ancak bilim adamları, doktorlar ve sağlık profesyonelleri tarafından uzun ve dikkatli bir incelemeden sonra verilir. Aşılar biraz rahatsızlık içerir ve enjeksiyon bölgesinde ağrı, kızarıklık veya hassasiyete neden olabilir, ancak bu aşıların önlediği hastalıkların ağrı, rahatsızlık ve travmasına kıyasla bu çok azdır. Aşıyı takiben şiddetli alerjik reaksiyon gibi ciddi yan etkiler çok nadirdir. Aşı yaptırmanın hastalıkları önleyici faydaları, neredeyse tüm çocuklar için olası yan etkilerden çok daha fazladır.

Bağışıklama, önemsediğiniz diğer kişileri korur.

ABD’deki çocuklar hala aşıyla önlenebilir hastalıklara yakalanıyor. Aslında, geçtiğimiz birkaç yıl içinde kızamık ve boğmaca (boğmaca) vakalarının yeniden canlandığını gördük. 2010’dan beri Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 10.000 ila 50.000 boğmaca vakası olmuştur ve her yıl çoğu tam aşı olamayacak kadar genç olan yaklaşık 10 ila 20 bebek öldü. Bazı bebekler aşı ile korunmak için çok küçükken, bazıları şiddetli alerjiler, lösemi gibi durumlardan dolayı zayıflamış bağışıklık sistemleri veya başka nedenlerle bazı aşıları yaptıramayabilirler. Onları güvende tutmaya yardımcı olmak için, sizin ve aşı olabilecek çocuklarınızın tam olarak aşılanmış olması önemlidir. Bu sadece ailenizi korumakla kalmaz, aynı zamanda bu hastalıkların arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize yayılmasını da önlemeye yardımcı olur.

Bağışıklama gelecek nesilleri korur.

Aşılar, birkaç nesil önce insanları öldüren veya ciddi şekilde sakat bırakan birçok hastalığı azalttı ve bazı durumlarda ortadan kaldırdı. Örneğin, çiçek hastalığı aşısı bu hastalığı dünya çapında ortadan kaldırdı. Çocuklara kızamıkçık (Alman kızamığı) aşısı yapılarak, hamile kadınların bu virüsü fetüslerine veya yeni doğanlarına geçirme riski önemli ölçüde azaltılmıştır. Şimdi aşılamaya devam edersek ve aşıları tamamen yaparsak, gelecekte ebeveynler, bugünün bazı hastalıklarının gelecekte çocuklarına zarar vermez.

Diğer blog yazılarımıza ulaşa bilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.