SOĞUK ALGINLIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR? – Soğuk Algınlığı Nasıl Önlenir?

Soğuk algınlığı, boğazınızın (üst solunum yollarının) ve burnunuzun viral bir enfeksiyonudur. Böyle hissedilmese de genellikle zararsızdır. Soğuk algınlığına birçok virüs türü sebep olabilir.
Sağlıklı yetişkinler her yıl iki veya üç kez soğuk algınlığına yakalanabilirler. Bebekler ve küçük çocuklar daha sık soğuk algınlığına yakalanabilirler.
Çoğu insan soğuk algınlığından bir hafta veya 10 gün içinde iyileşir. Sigara içen kişilerde soğuk algınlığı belirtileri daha uzun sürebilir. Genel olarak, soğuk algınlığı için tıbbi yardıma ihtiyacınız yoktur. Ancak belirtiler düzelmezse ya da daha da kötüleşirse doktorunuza görünmenizde fayda vardır.
Soğuk Algınlığı Belirtileri
Soğuk algınlığı belirtileri genellikle soğuk algınlığına neden olan bir virüse maruz kaldıktan bir ila üç gün sonra ortaya çıkar. Kişiden kişiye değişebilen semptom ve belirtiler şunları içerebilir:
Burun akıntısı veya tıkalı burun
Boğaz ağrısı
Öksürük
Tıkanıklık
Hafif bir baş ağrısı ya da hafif vücut ağrıları
Hapşırma
Düşük dereceli ateş
Genel olarak iyi hissetmeme, halsizlik
Burnunuzdan gelen akıntı berrak başlayabilir ve soğuk algınlığı devam ederken daha kalın ve sarı veya yeşil olabilir. Bu genellikle bakteriyel bir enfeksiyonunuz olduğu anlamına gelmez.
Soğuk Algınlığı Nedenleri
Soğuk algınlığına birçok virüs türü sebep olabilse de, en yaygın olanı rinovirüslerdir. Soğuk algınlığına sebep olan virüsler vücudunuza giriş yolları; gözümüz, burnumuz ya da ağzımızdır. Hasta olan bir kişi konuştuğu, hapşırdığı ya da öksürdüğü zaman, virüs havadaki damlacıklar yoluyla yayılabilir ve hasta olmamıza sebep olabilir.
Ayrıca, soğuk algınlığı olan bir kişiyle el ele temas edildiğinde ya da havlular, mutfak eşyaları, telefonlar veya oyuncaklar gibi kontamine nesneleri paylaşarak yayılması mümkündür. Böyle bir temas sonrası ağzınıza, gözlerinize ya da burnunuza dokunursanız, muhtemelen üşütmüş olursunuz.
Soğuk Algınlığını Önlemenin Yolları
Soğuk algınlığı için bir aşı yoktur ancak soğuk algınlığı virüslerinin yayılmasını yavaşlatmak için sağduyulu önlemler alabilirsiniz:
Ellerinizi yıkayın. Ellerinizi iyice ve sık sık sabun ve su ile en az 20 saniye yıkayın.
Eşyalarınızı dezenfekte edin.
Öksürüğünüzü örtün.
Paylaşma. Bardakları veya yemek kaplarını diğer aile üyeleriyle paylaşmayın.
Soğuk algınlığı olan insanlardan uzak durun.
Kendinize dikkat edin.

İçerik Kategorileri : Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.