MİDE BALONU AMELİYATI

Mide balonu
Mide balonu

Kocaeli Mide Balonu Ameliyatı

Mide Balonu ameliyatı, midenize salin dolu bir silikon balon yerleştirilen bir uygulamadır. Bu uygulama daha hızlı tok hissetmenizi sağlayarak kilo vermenize yardımcı olur.

Kilonuzla ilgili endişeleriniz varsa, diyet ve egzersiz tek başına işe yaramadıysa mide balonu ameliyatı sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Mide balonu ameliyatı da diğer kilo verme yöntemleri gibi daha sağlıklı bir yaşam tarzına bağlılık gerektirir. Mide balonu uygulamasının uzun vadeli başarısını sağlamak için diyetinizde kalıcı sağlıklı değişiklikler yapmanız ve düzenli egzersiz yapmanız gerekir.

Neden Yapılır?

Bir mide balonun yerleştirilmesi kilo vermenize yardımcı olur. Kilo kaybı, aşağıdakiler gibi kiloyla ilgili potansiyel olarak ciddi sağlık sorunları riskinizi azaltabilir:

 • Gastroözofageal reflü hastalığı
 • Kalp hastalığı veya felç
 • Yüksek kan basıncı
 • Obstrüktif uyku apnesi
 • Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı
 • 2 tip diyabet

Mide Balonu Ameliyatı Kimler İçin Önerilir?

Aşağıdaki hastalarda mide balonu uygulaması önerilir:

 • Ameliyat riskini azaltmak için kilo verme ameliyatı da dahil olmak üzere bir ameliyattan önce kilo verme ihtiyacı duyan hastalar.
 • Kilo kaybı için cerrahi olmayan bir tedavi seçeneği isteyen hastalar.

Eğer vücut kitle endeksiniz 30 ila 40 arasındaysa, bir kilo verme danışmanının gözetiminde, düzenli randevulara katılarak diyetinizde ve yaşam tarzınızda uzun vadeli değişiklikler yapmaya hazırsanız, mide balon uygulaması tipik olarak uygundur. Mide balonu ile kilo vermenin cerrahi kilo verme seçeneklerine göre daha az ve daha yavaş olacağını bilmelisiniz.

Mide balonu ameliyatı için doktorlarımız sizinle, vücut kitle endeksiniz ve sahip olabileceğiniz sağlık koşullarına bakarak bireysel durumunuz için en iyi kilo verme seçeneğini tartışacaktır.

Mide balonu ameliyatının sizin için doğru olup olmadığına karar verirken, cerrahınızın daha önce mide balonu tedavisini seçmiş hastalarının kilo verme bilgilerini, öncesi ve sonrası fotoğraflarını ve kilo verme bilgilerini öğrenmeniz psikolojik açıdan yarar sağlayabilir.

Mide Balonu Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Mide balonu uygulaması, endoskopi ünitesinde hafif bir yatıştırıcı veya hafif anestezi altında ayakta tedavi ortamında gerçekleştirilir.

İşlem sırasında doktor, mide balonu yüklü ince bir tüpü (kateter) hastanın boğazından midesine doğru ilerletir. Daha sonra doktor, kamera takılı bir endoskop, esnek tüpü hastanın boğazından mideye doğru ilerletir. Kamera, doktorun balonu salinle doldururken görmesini sağlar. 6 ay sonra mide balonu söndürülür ve takıldığı şekilde endoskopik olarak çıkarılır.

İşlem yaklaşık yarım saat sürer. Hasta normal koşullarda işlem bittikten 1-2 saat sonra evine gidebilir.

İşlemden Sonra Ne Olur? – Yan Etkileri Nelerdir?

Mide rahatsızlığı, mide bulantısı ve kusma gibi bazı mide balonu uygulaması yan etkileri yaşayabilirsiniz, ancak bunlar yalnızca kısa süreli olacaktır.

Mide balonu uygulamasından kaynaklanan olası komplikasyonlar şunları içerebilir:

 • Deniz tutmasına benzer şekilde dengesiz hissetmek.
 • Karnınızda ağırlık hissi.
 • Karın veya sırt ağrısı.
 • Asit reflü veya hazımsızlık.
 • Balon yırtılması. (Bu nadirdir ve balon genellikle doğal olarak dışarı atılır.)
 • Balonun yerleştirilmesi veya çıkarılması sırasında yaralanma.

Mide balonu ameliyatına karar vermeden önce obezite cerrahınız bunları sizinle ayrıntılı olarak paylaşacaktır.

Mide Balonu Ameliyatından Sonra Ne Yenir?

Mide balonu ameliyatı sonrası aynı gün eve gidebilirsiniz. Hayatınızda herhangi bir aksama olmadan normal günlük aktivitelere devam edilebilirsiniz.

Mide balonu yerleştirdikten sonra sadece birkaç gün sıvı alınabilirsiniz. Daha sonra yumuşak gıdalara ve ardından normal dokulu katı gıdalara geçeceksiniz.

Kilo verme hedeflerinize ulaşmak ve bu hedefi koruyabilmek için yapmanız gereken diyet ve egzersiz değişikliklerini obezite cerrahınız ya da diyetisyeniniz, sizinle paylaşacaktır. Bu tavsiyelere sıkı sıkıya uymanız önemlidir.

Balon çıkarıldıktan sonra mideniz eski boyutuna dönecektir. Kilo kaybınızı sürdürmek için yeni öğrendiğiniz mide balonu diyetine ve yaşam tarzınıza devam etmeniz önemlidir.

Diyet tavsiyesi ve planlaması da dahil olmak üzere düzenli takip randevularına katılmanız gerekecektir. Mide ameliyatı ve Mide balonu ameliyatı için doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

Konak Hastanesinde Mide Balonu Ameliyatı Hakkında Bilgiler

Uzman ekimizle sizleri sorunsuz bir şekilde ameliyata hazırlıyoruz ve başarılı ameliyatın sonunda sizlerle ve uzman doktorlarımızla, vücut kitle endeksiniz ve sahip olabileceğiniz sağlık koşullarına bakarak bireysel durumunuz için en iyi kilo verme seçeneğini sizlere söyleyecektir. Sağlıklı bir şekilde sağlığınıza kavuşacaksınız. Kocaeli’nde Mide Balonu ameliyatı olmak isteyenlerin tek adresi Konak Hastanesi.

Diğer blog yazılarımızı okumayı ve You Tube sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Sağlık Günler Dileriz…

İçerik Kategorileri : Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.