Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon vücudunuzdaki istenmeyen kılların lazer ışık enerjisi kullanılarak kalıcı olarak yok edilmesi işlemidir. Tarih boyunca özellikle kadınlar vücutlarında istenmeyen kıllarla mücadele etmiş, kalıcı olarak bu kıllardan kurtulmak istemiştir.

Lazer epilasyon yüz ve vücuttaki istenmeyen tüylerin uzun süreli ortadan kaldırılması için kullanılır. Amaç, kıl kökünde kalıcı hasar yaparken çevredeki deriye hasar vermemektir. Kıl kökündeki renk hücreleri (pigment) lazer enerjisini emer. Burada yoğunlaşan lazer enerjisi çevre deri ve dokuda hasar yapmadan kıl kökünü yakar.

Yanan tüylerin bir kısmı hemen dökülür, bazıları ise 2-3 hafta içinde deriden atılır. Kıllara tek tek uygulanan elektrikli epilasyondan farklı olarak, her enerji atışında düzinelerce kıl yanar. Böylece sırt, omuz, kollar, bacaklar ve yüz gibi geniş alanlar kısa sürede tedavi edilebilir. Meme ucu, üst dudak ve bikini bölgesi gibi hassas bölgeler tedavi edilebilir.

Lazer ışığı görünür veya görünmez ışık özelliğinde olması yanında radyasyon özelliği göstermiyor. Lazer ışığının kanser oluşturması hakkında bir veri mevcut değildir. Lazer tedavisi sırasında koruyucu özellik taşıyan gözlükler kullanımı, lazer ışınının zararlı etkilerinden korunmak için gerekli ve yeterlidir.

Lazer ve ışık sistemlerinin etki mekanizması nedir?

Lazer epilasyonda prensip uygulanan lazer ışığı enerjisi ile kıl ve kıla rengini veren melanin pigmenti arasındaki etkileşimdir.

Melanin üzerine düşen lazer ışığını absorbe eder. (emilim)
Cilde milisaniye gibi çok kısa sürede uygulanan lazer ışığı cilde zarar vermeden geçerek kıl ve kıl folikülüne (kök) ulaşır. Kıl folikülüne ulaşan lazer ışığı melanin tarafından absorbe edilir (emilir). Absorbe edilen lazer ışığı, ısı enerjisine çevrilerek kıl folikülünü tahrip edecek yüksek ısı ortaya çıkar. Tahrip olan kıl foliküller ile kalıcı epilasyon sağlanır.Lazer Epilasyonda Kullanılan Lazer Tipleri Önemli midir?

Lazer epilasyonda kullanılması amacıyla üretilmiş birkaç çeşit lazer cihazı mevcut. Alexandrite lazer, Nd YAG lazer, Diod lazer gibi lazerler ve IPL gibi yoğun ışık sistemleri epilasyonda kullanılan cihazlara örnek verilebilir. Cihazlar kullandıkları ışık enerjisinin dalga boyu ile birbirinden ayrılır. Hedefin taşıdığı renk hücreleri seçiciliği sağlar. Her lazer cihazı hedefi sahip olduğu ışık enerjisinin dalga boyu ile farklılık gösterir. Dolayısıyla her lazer tipinin hedef aldığı kıl yapısı farklıdır ve etkinlikleri de farklıdır.

Koyu renkli ve bronzlaşmış hastalar için IPL, Ruby 694 nm, Alexandrite 755 nm lazerlere nazaran Diode 800-810 nm ve 1064 nm Nd YAG lazer uygundur.

Vücudun hangi bölgeleri tedavi edilebilir?

Tüm vücut bölgeleri lazer ile tedavi edilebilir. Kadınlarda en çok üst dudak, çene, bikini bölgesi kol, bacak ve koltukaltı bölgeleri tedavi edilir. Erkeklerde ise sırt, omuz, göğüs bölgesi ve sakal bölgesine uygulanır. Alın ve kaş üstleri de tedavi edilebilir.

 Seans sayısı ve süresi nedir?

Lazer ışık enerjisi kılların anajen fazında etkili olur. Vücudumuzda ki kılların ancak %20 si anajen fazındadır . Lazer her uygulama seansında ancak anajen fazdaki kılları yok ettiğinden tek bir lazer seansının kılların kalıcı yok edilmesi için yeterli olması mümkün değil.Her epilasyon seansında kılların %15-%20 si kalıcı olarak yok edilir.
Lazer epilasyon uygulaması, uygulama bölgesi ve kılların taşıdığı özelliklere bağlı olarak 4 – 6 seans devam eder. Seans sayısı vücut bölgeleri için 4 – 6 seans öngörülürken yüz bölgesi uygulamaların da kıl özelliklerine bağlı olarak 6 – 12 seansa kadar uzayabilir.
Seans aralıkları vücut bölgeleri için 6-8 hafta iken.yüz bölgesi için 4-6 haftadır.
Seans süresi uygulama bölgesinin büyüklüğüne bağlıdır. Kullanılan lazer sistemleri genelde hızlı sistemlerdir, örneğin koltuk altı lazer epilasyon uygulaması birkaç dakika sürerken, tüm bacak uygulaması 30 – 40 dakika sürebilir.

Lazer epilasyonun diğer alternatif yöntemlere üstünlüğü nedir?

· Lazer epilasyon hızlı ve uzun süreli sonuç sağlar.

· Lazer epilasyon vücutta istenilen her yere uygulanabilir. Tıraş, ağda ve tüy dökücü kremler kılı ortadan kaldırır. Ancak kıl kökü yok olmadığı için bir ile dört hafta içinde tüyler geri döner. Lazer epilasyon da ise kıl kökü etkilendiği için tüyler daha geç ve incelmiş olarak geri gelir.

Lazer epilasyonun iğneli epilasyona üstünlüğü nedir?

İğneli epilasyonda kıl köklerine elektrik akımı verilerek kıl kaybı sağlanır. Bu yöntemde uygulama tek tek kıl köklerine yapılmaktadır.

İğneli epilasyon şu durumlarda çok uygundur:

· Az sayıda tüylerde

· Lazerin uygulanamayacağı bölgeler (kaş altı bölge, göze yakın bölge, burun ve kulak içi)

· Beyaz ve çok açık renkli sarı, gri tüyler ( lazer ışığı kıl tarafından emilmez).

Çok ince ve açık renkli tüylerde, çok az sayıda tüylerde ve lazer tedavisinden sonra kalan ince açık renkli tüylerde iğneli epilasyon önerilebilir.

İğneli epilasyon sonuçları kullanıcıdan kullanıcıya fark edebilir. İğneli epilasyonda kalıcı kıl kaybı %15- 50 oranında bildirilmiştir. Yüz bölgesi gibi küçük alanlar bile, her hafta 2-3 saat uygulanarak 2 yıl sürebilir.

Lazer epilasyonda her ışık atışında çok sayıda kıl kökü etkilendiği için tedavi kısa sürer. Ayrıca tedavi aralıklarında tüyler çıkmaz. Az sayıda çıkan tüyler tüy dökücü veya makasla alınabilir. Lazer deri dışına çıkmamış batık tüylerde de etkilidir.

Lazer epilasyonun riskleri nelerdir?

Kısa süreli yan etkisi deride kızarıklık ve kıl köklerinde ödemdir. Bu yan etki 1 saat içinde kaybolur. Çok hassas ciltlerde birkaç gün sürebilir. Bazı lazer türlerinde esmer ve bronz tende uygulamalarda renk değişiklikleri, su toplama ve kabuklanma oluşabilir. Bu tür problemler nadirdir ve birkaç gün içinde geriler.

Lazer epilasyon kalıcı mıdır?

Lazer epilasyon büyük oranda kalıcıdır. Pek çok hastada kıl miktarında % 70-90 azalma olur, kalan tüylerin renkleri ve kalınlıkları azalır. Ancak tamamen tüysüz kalma durumu beklenmemelidir.

Dört-altı seans sonrasında tüylerde %70-90 oranında azalma olur. Tüyler daha ince ve açık renkli hale gelir. Bu azalma yıllarca sürecektir.

Bütün lazerler tüylerin aktif dönemine etkilidir. Dinlenme fazındaki tüy kökleri lazerden etkilenmez. Vücuttaki tüyler değişik dönemlerde aktif faz ve dinlenme fazına girerler. Lazer uygulama esnasında aktif kılları etkiler. Bir süre sonra dinlenme fazındaki tüyler aktif hale gelir. Bir sonraki uygulamada da bu tüyler yok edilir.

Tedavi etkinliği tedavi seansları tamamlandıktan sonra 6 ay içinde değerlendirilmelidir. Tekrar çıkacak kıllar 6 ay içinde belli olur.

Kişinin yaşam sürecinde lazer epilasyon uygulaması sonrası vücut hormonal dengesini ilgilendiren herhangi bir hastalık durumunda, bozulan hormonal dengesine bağlı olarak kılların yeniden artabileceğini de unutmamak gerekir.

Ne oranda tüyler tekrar çıkar ve ne kadar sürede tüyler geri döner?

Lazer epilasyon sonrası doğru uygulama yapılırsa tüylerin bir kısmı hemen dökülür. Geri kalanlar 1-3 hafta sonra deriden atılır.

Lazer epilasyon ilk iki seansta belirgin azalma gözlemlenmeyebilir. Üçüncü ve dördüncü seanslardan sonra tüylerde belirgin azalma başlar. 4- 6 seans sonrasında tüyler yıllarca çıkmayacak şekilde azalır. Bazı hastalarda seyrek idame seansları yapılabilir.

Lazer tedavisinden sonra az miktarda çıkan tüyler ince ve çok açık renklidir. Kozmetik problem teşkil etmez.

Seans sayısı hangi faktörlere bağlıdır?

· Kıl rengi (açık renkli tüyler fazla sayıda seans gerektirir)

· Etnik ve genetik yapı (koyu tenli kişiler fazla sayıda seans gerektirir).

· Hormon durumu

· Tedavi edilen alan

· Tüy yoğunluğu

· Yaş

· Kilo (fazla kilo tüy gelişimini arttırır)

· İlaçlar (örneğin Dilantin and cyclosporine tüy gelişimini arttırabilir)

Hangi tüy renkleri tedaviye en iyi yanıt verir?

Kıl köklerindeki pigment lazer tedavisi için önemlidir. Bu yüzden siyah veya kahverengi tüyler tedaviye en iyi yanıt veren guruptur. Beyaz ve gri tüyler tedaviye yanıt vermez.

Erkeklerde lazer epilasyon uygulaması

Son yıllarda erkelerde olarak lazer epilasyon uygulaması hızla artmaktadır. Erkelerin istenmeyen kılları sırt, omuzlar, göğüs, kollar, el üstü, yüzün bazı bölgelerinde yoğunluk kazanırken bazı durumlarda erkeklerde de tüm vücut lazer epilasyonu tercih edilmektedir.
Erkekler ile kadınların gerek kıl yapıları gerekse hormonal profilleri farklılık göstermektedir, bu farklılık lazer epilasyon açısından bazen erkeler lehine, bazen de kadınlar lehine avantaj sağlamaktadır.

Erkelerin kıl yapıları daha sert, kalın, koyu renkli olması nedeniyle lazer epilasyon ile daha etkili sonuçlar alınmaktadır. Erkeklerde kıl sayısının daha fazla olması sebebiyle uygulama sonrası azalmayı göreceli olarak daha iyi farkedebilmektedirler.
Erkeklerde lazer epilasyon uygulama sonrasında öngörülen seans sayısı sonrasında uygulama bölgesinde kıl yoğunluğunda %90 lara varan azalmalar görülebilmektedir.

Lazer epilasyon kimlere uygulanmaz?

Lazer epilasyon etik yaklaşımla hamilelere, uygulanmaz. Bunu yanında çok ağır kalp ve şeker hastalığı olanlara, kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon hastalarına, epilepsi hastalığı olanlara, uygulama bölgesinde deri hastalığı olanlara uygulama yapılmaz.
Bazı ilaç tedavisi (tretionin, tetracycline …etken maddeleri) alanlarda uygulama yapılmaz.
İlaç tedavisi alan kişilerin ilaç bilgilerini hekime iletmeleri gerekir.
Yukarıda sayılan durumlar dışında; lazer epilasyon 12 yaş üstünde herkese uygulanabilir

Lazer seansları esnasında dikkat edilmesi gereken kurallar:

Ağda, sir ağda, cımbız, iğneli epilasyon ve epilasyon cihazlarını kullanmayın!
Lazer enerjisi aktif tüylere etkili olduğundan ağda, sir ağda, cımbız, iğneli epilasyon ve epilasyon cihazları 2-4 hafta öncesinden kullanılmamalıdır. Bu yöntemler lazerin etkili olacağı kıl kökünü ortadan kaldırır.

Bronzlaşmaktan kaçınılmalıdır!
Bazı lazer türleri koyu tenlere uygulanabilir ancak tedavi öncesinde güneşlenilmemeli, solaryuma girilmemeli ve bronzlaştırıcı kremler uygulanmamalıdır. İstenmeyen yanıklar ve renk değişiklikleri olabilir. Ayrıca lazerin etkinliği azalır

Jilet ve tüy dökücü krem kullanabilirsiniz!

Jilet ve tüy dökücü krem kullanımı olabilir. Lazer uygulamasından bir gün önce tüylerin alınması en uygunudur. Tedavi günü veya lazerden hemen önce tüylerin alınması cildi hassaslaştırabilir.

Lazer tedavisinden önce tüyler kısaltılmalıdır. Tüyler kısaltılmazsa deri üstünde kalan tüyler yanarak acı verir ve lazer enerjisini emerek kıl köküne yeterli enerji gitmesini engelleyerek lazerin etkinliği azaltır.

Yaygın inancın tersine jilet tüyleri kalınlaştırmaz, çoğaltmaz, koyulaştırmaz. Bu yüzden tedavi öncesi ve seans aralıklarında jilet veya tüy dökücü kullanabilirsiniz.

Lazer epilasyon ne sıklıkta yapılır, seanslar ne kadar sürer?

Lazer uygulamaları 6-12 haftada bir yapılmalıdır. Kıl köklerinin pigmentinin yeterli derecede olması için bu süre gereklidir. 6 haftadan erken 12 haftadan geç olmamalıdır.

Seans süresi dudak üstü gibi bölgelerde 1-2 dakika iken, tüm bacak ve sırt gibi geniş alanlarda yarım ile bir saat sürebilir .

Lazer tedavi öncesi öneriler:

  1. Lazer epilasyon uygulama bölgesindeki kıllara son 20 gün öncesine kadar ağda, cımbız, epilatör uygulanmamış olmalıdır. Çünkü lazerin etkileyip yok edeceği kıl kökünü koparmış olursunuz. Bu da lazerin etkisini azaltır.
  2. Seansa gelmeden 3 gün önce uygulama bölgesine jilet uygulanabilir.(yüz bölgesinde makas kullanılabilir) seans sırasında kılların cilt yüzeyinde 1 mm uzunlukta olması yeterlidir. Deri üzerindeki uzun kıllar lazer enerjisini emer ve enerjiyi israf ederek kıl köküne gitmesi gereken enerjiyi azaltır. Ayrıca bu kıllar yanık ve deri tahrişi olasılığını arttırır.

      Uygulama bölgesindeki kıllara sarartma gibi kıl rengini azaltacak işlemler yapılmamış olmalıdır.

3. Tedaviden bir veya iki hafta önce güneşlenmeyi azaltın. Bronz ten lazerin etkinliğini azaltır. Bronzlaşmış ciltlerde, cildin normal rengine dönmesi beklenir.

4. Uygulama yapılacak bölgeye makyaj yapmayın. Makyaj lazer enerjisini emerek, daha az enerjinin kıl köküne ulaşmasına ve etkinliğinin azalmasına neden olur. Makyaj lazer ısısını artırarak deride tahriş veya yanık yapabilir. Lazer işleminden sonra makyaj yapılabilir.

5. Uygulama bölgesine son 15 gün içinde peeling gibi (kimyasal, mekanik) cilt bütünlüğünü bozacak işlemler yapılmamış olmalıdır.

6. Uygulama bölgesine kozmetik amaçla başka lazer uygulaması, botox, dolgu, mezoterapi uygulaması yapılmışsa hekime bilgi verilmelidir.
Işığa hassasiyeti oluşturan ilaç(retinoik asit, tetrasiklin vb) kullanılması durumlarında uygulama yapılmaz. Hekime ilaç kullanım bilgisi verilmelidir.

      5. Ağrı eşiğiniz düşükse işlemden 2 saat önce ağrı kesici almanız uygun olabilir. Ayrıca  bazı kadınlar regl döneminde acıya daha hassas oldukları için regl öncesi ve sırasında uygulama yapılmayabilir

Lazer tedavi sonrası öneriler:

1. Lazer sonrası kızarıklık eve ulaştığınızda gerilemiş olacaktır. Bazı ciltler hassastır ve işlem sonrası kuruluk hissedilebilir. Uygulama sonrası önerilen bir nemlendirici krem mutlaka kullanılmalıdır.

2. Tedaviden sonra bir veya iki hafta içersinde güneşlenmeyin. Lekelenmeler olabilir. En az 30 faktör içeren güneşten koruyucu kullanın.

3. Lazer sonrası kıl köklerindeki tüyler tedaviden 1 veya 2 hafta içersinde uzayabilir. Eğer rahatsız oluyorsanız kesebilirsiniz.

4. Tıraş ve tüy dökücü kremi seans aralarında kullanabilirsiniz. Seans aralarında ağda, sir ağda ve cımbız, iple alma gibi yöntemler kullanılmamalıdır. Çünkü bir sonraki lazer seansının etkisini azaltırlar.

5. Lazer sonrası su toplama ve kabuklanma sonra nadirdir ve birkaç gün ile bir hafta arasında geriler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.