Geniz Eti Ameliyatı ( Adenoidektomi ) Ne Kadar Sürer ve Nasıl Yapılır?

Geniz eti  burnun arka kısmında bulunan bademcik benzeri bir yapıdır. Ameliyatı  ağız içerisinden ulaşılarak  genel anestezi altında yapılır. Klasik yöntemle ağız içerisinden yaklaşık  küçük dilin arkasına  uyan bölgeden geniz eti uygun cerrahi aletlerle kazınarak çıkarılır.

Tamponlarla  yaklaşık 8-10 dk  bası uygulanır ve kanama durdurulmuş ise  işlem sonlandırılır. Plazma yöntemi ile ise geniz eti için tasarlanmış ayrı bir cihaz ile geniz eti endoskop veya mikroskop yardımıyla görülerek buharlaştırılarak alınır. Bu işlem sırasında kanama çok daha az olduğu için sahanın görüşü daha nettir ve ufak kanamalar aynı cihazla o esnada kontrol altına alınabilir. Tampon uygulamasına genellikle ihtiyaç yoktur.

Geniz eti ameliyatı  yaklaşık 45dk- 90dk  sürebilir. Bu sürenin tamamı cerrahın ameliyat sırasında geçirdiği süre değildir. Hastamızın hazırlanması, anestezi uygulanması, uygun operasyon pozisyonu verilmesi, cerrahinin uygulanması, hastamızın uyanması, bir süre müşade altında ameliyathane ayılma odasında tutulması gibi birçok süreç mevcuttur. Ve bu süreçlerlerin her biri hastanın kendine has özellikleri nedeniyle uzayıp kısalabilir. Bu da ameliyat süresinde değişkenliklere neden olabilmektedir.

Op. Dr. Güneş Genç
‘Nefes almak güzeldir.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.