Check-Up Birimi

Konak Hastanesi
Check-Up Birimi

CHECK UP NEDİR?

Check-up, “Kişisel sağlık taraması” olası hastalıkları erkendönemde tespit ederek, Önlem almayı ve böylece kişinin”sağlıklı kalması amaçlanır. “Kişisel sağlık taraması”; belirgin”bir şikayeti olmasa da insanlarda gizliden gizliye oluşmayabaşlayan rahatsızlıkların, henüz erken aşamadaykensaptanması amacıyla yapılan muayene ve tetkiklerdir.Check-up, bir başka deyişle Genel Sağlık Kontrolü, hiçbirşikayet ve hastalığı olmasa dahi tüm kişilere en az yılda bir,düzenli olarak yapılması gereken bir tarama yöntemidir.

NEDEN CHECK UP?

Modern tıp hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemlerialarak kişinin sağlıklı kalmasını sağlamayı amaçlar. Bunedenle, hiçbir şikayeti olmasa da her insanın belirliperiyotlarla doktora başvurarak genel sağlık kontrolündengeçmesi gerekir. Bu periyotlar yaşa ve kişinin geneldurumuna göre değişebilir.6 ayda bir yapılacak olan check-up ile meme, rahim ağzı,prostat ve kalın bağırsak kanserlerinin erken dönemdeteşhisi mümkündür.Çağımızın hastalıkları olan koroner arter hastalıkları, kanser,hipertansiyon gibi pek çok erken ve doğru tanı, yaşam süresive kalitesi açısından son derece önemlidir. Ayrıca hiçbirbelirti vermeden ve hastada hiçbir şikayete neden olmadanyıllarca sinsice seyreden, öte yandan beyin, kalp, böbreklergibi hayati organlara da zarar veren hipertansiyon, kolesterolyüksekliği ve diyabet gibi hastalıklarda da erken teşhisin vedüzenli tedavinin önemi büyüktür. Karaciğer hastalığı, meme,rahim, kalın bağırsak, mesane ve prostat gibi sık görülenbazı kanserlerin de erken teşhisi hayati önem taşımaktadır.Önemsiz olduğunu düşündüğünüz bir belirti bile çok önemlibir hastalığın habercisi olabilir.Unutmayın ki pek çok hastalık erken dönemde fark edilirse,uygulanacak tedavinin başarısı o denli fazla olmaktadır.Bu nedenle yılda bir kez yaptıracağınız check-up ilesağlığınızdan emin olabilirsiniz.

Check-up İçin Konak Hastanesine Gelmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Konular

  • Programınızın daha iyi organize edilmesi için lütfen randevualınız.
  • Randevu günü hiçbir şey yemeden ve içmeden geliniz.(8-12 saatlik gece açlığı yeterlidir)
  • Daha önce yapılmış test ve tetkikleriniz var ise lütfenberaberinizde getiriniz.”Özel Durumlarınız İçin;””
  • Hamile iseniz veya bu konuda şüpheniz varsa; işlemlere”başlamadan önce Check up doktorunuza mutlaka bilgiveriniz.”
  • Kalp ve tansiyon ilacı kullanıyorsanız; Check up”yaptıracağınız doktor ile önceden mutlaka konuşunuz.
  • Bayanlar için Check up’ın mensturasyon (adet) günlerinerastlamaması tavsiye olunur. C vitamini kullanıyorsanız 2 günönceden kesmeniz gerekmektedir.