3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Engelliler günü
Engelliler günü

İnsanlar için büyük bir zorluktur. Bu durum daha fazla ayrımcılığın yanı sıra, günlük yaşamda ve sosyal hayatta eşit haklara sahip olmalarını engeller. Eşit hakları tanımlanması için de dünya engelliler günü bulunmaktadır. İnsanlar, basmakalıp engellilik kavramları nedeniyle genellikle günlük yaşamda, eğitimde ve işgücü piyasasında ayrımcılığa maruz kalırlar. Örneğin; engelli çocukların engelli olmayan çocuklarla aynı okul derslerine katılmasına izin verilmez. Kalifiye oldukları bir iş bulmakta zorlanırlar ve genel olarak dışlanma ve hatta marjinalleşme riskiyle karşı karşıya kalırlar.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Nedir?

Güçlenmeyi teşvik etmek ve engelliler için gerçek fırsatlar yaratmaya yardımcı olmak amacıyla her yıl 3 Aralık da kutlanılmaktadır. Bu, kendi kapasitelerini geliştirir ve kendi önceliklerini belirlemede onları destekler. Güçlendirme, insanlara iş, sağlık, beslenme, eğitim ve sosyal korumaya yatırım yapmayı içerir. İnsanlar yetkilendirildiklerinde, fırsatlardan yararlanmaya daha hazırlıklı olurlar, değişimin aracıları haline gelirler ve yurttaşlık sorumluluklarını daha kolay benimserler.  

3 Aralık Dünya engeliler günü olarak kutlanır. Bu yıl Türkiye’de, engelliliğin insanlık durumunun bir parçası olduğu konusundaki artan kabul ediliş olgusunu yansıtmayı amaçlamak için “Herkes için bir gün” sloganı ile paylaşım yapılıyor. Hemen hepimiz hayatımızın bir noktasında geçici veya kalıcı bir sakatlık yaşayabiliriz. Buna rağmen, çok az ülkede ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacak yeterli hükümler bulunmaktadır.

Engelli Bireylerin Yasal Hakları Nelerdir?

Ülkemizde engelli bireylerin yasal hakları kapmasında aşağıda durumlarda ayrıcalık tanınmaktadır.

  • 2022 TL aylık hakkı
  • Gelir vergisinden indirim hakkı
  • Emlak vergisinden indirim hakkı
  • Özel tüketim vergisinden indirim hakkı
  • Gümrük vergisinden indirim hakkı
  • Ulaşım indirimlerinden yararlanma hakkı
  • Elektrik, su, doğalgaz ve GSM tarife indirimlerinden yararlanma hakkı
  • Engelliler için Açık Öğretim Fakültesi harç indiriminden yararlanma hakkı

Dünya engelliler günü kutlu olsun.

Doktorlarımızın sizin için hazırladığı videoları ve blog yazılarını okumayı unutmayın.

İçerik Kategorileri : Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.