BAŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR? – BAŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

Baş Ağrısı Sebepleri ve Türleri
Baş ağrısı, boynun üst kısmından ya da başın herhangi bir bölgesinde olan ağrı olarak tanımlanmaktadır. Baş ağrıları başın bir veya her iki tarafında olabilir, belirli bir yere izole edilebilir, bir noktadan baş boyunca yayılabilir veya mengeneye benzer nitelikte olabilir. Baş ağrısı zonklama hissi, donuk bir ağrı ya da keskin bir ağrı olarak görünebilir. Baş ağrıları yavaş yavaş veya aniden gelişebilir ve bir saatten az ila birkaç gün arasında sürebilir.
En yaygın baş ağrısı türü; genellikle stres, depresyon ya da anksiyete ile ilişkili bir gerilim baş ağrısıdır. Diğer yaygın baş ağrısı türleri ise migren, küme baş ağrıları ve sinüs baş ağrılarıdır.
Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?
Baş ağrısına ne iyi gelir? ve Baş ağrısı nasıl geçer? Sorularını sorduğunuzda yaşanan sorunun bir an önce bitmesini istiyorsanız öncelikle kısa süreli tedavi olarak yapabilecekleriniz:
Ilık bir banyo rahatlamanıza yardımcı olabilir ve baş ağrısına sebebiyet olabilecek kas ağrılarını da azaltabilir.
Susuz kalmayın, bol bol su tüketin. Diyetinize karpuz, kereviz ve salatalık gibi yüksek su içeriğine sahip yiyecekleri eklemek de yardımcı olabilir.
Rahat bir pozisyonda oturmak ve rahatlayana kadar nefesinizi düzenlemek de dahil olmak üzere meditasyon, baş ağrısının neden olduğu gerilimi azaltmaya yardımcı olabilir.
Kas gevşemesi de biraz rahatlama sağlayabilir. Oturuşunuzu rahat bir pozisyona getirerek, nefesinizi düzenlemek ve derinleştirmek baş ağrınızı azaltacaktır.
Müzik veya kaydedilmiş doğa sesleri dâhil sakinleştirici sesleri dinlemeli, ritimler ve yumuşak melodiler, nefesinizi yavaşlatmanıza, gevşemenize yardımcı olabilir ve ayrıca vücut ağrısını veya gerginliğini hafifletmeye yardımcı olabilir.
Uzun Zamanlı Şiddetli Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?
Kısa zamanda baş ağrınız geçmemiş ise yaşam tarzınızda bazı faktörleri değiştirmeniz gerekmektedir:
Düzenli egzersiz yapmalısınız.
Yemeklerinizi düzenli bir programda yemelisiniz.
Baş ağrınızın sebebi TV’ler, bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi ekranlara aşırı maruz kalmak olabilir.
Eğer sigara kullanıyorsanız içmeyi kontrollü bir şekilde bırakmalısınız.
Eğer alkol tüketiyorsanız miktarını azaltmalısınız.
Bu baş ağrısı önerilerinin hiçbiri sizin için işe yaramazsa, doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

İçerik Kategorileri : Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.