Konak Hastanesi | Randevu Sistemi

Bölüm Seçiniz

Doktor Seçiniz

Tarih & Saat Seçiniz

Kişisel Bilgilerinizi Giriniz

Engelli hastalar için "öncelikli hasta" bankosuna başvurunuz.

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

Saç Ekimi

Tarih boyunca birçok uygarlıkta saç güç güzellik ve özgüvenin sembolü olmuştur,  sosyal statü ve güç açısından büyük bir önem verilmiştir.

Saç dökülmesine neden olan yüze yakın hastalık bulunmaktadır. Saç ekiminden önce saç dökülmesine neden olan hastalığın doğru tanısı doğru tedavi seçimi için büyük önem taşımaktadır.

Sık görülen saç dökülmesi nedenleri androgenetik alopesi (erkek tipi saç dökülmesi),telogen effluvium,hormonal dengesizlik, tiroid bezi hastalıkları ve anemi(kansızlık) olarak sıralanabilir.

Androgenetik Alopesi(erkek tipi saç dökülmesi)

Androgenetik alopesi kalıcı saç kaybının bilinen en yaygın nedenidir.Erkek tipi saç kaybı  olarak isimlendrilmesine  rağmen kadınlarda da sık görülmektedir. Genetik yatkınlık ve hormonal faktörler hastalığın iki sebebini oluşturmaktadır. Birinci derece akrabalarda görülmesi genetik yatkınlığı desteklemektedir.

Saç gelişimi, androjen reseptör sayısı;DHT hormonuna  saç köklerinin gösterdiği aşırı duyarlılık doğumdan önce genetik olarak belirlenir. Ancak saçlar ile ilgili özellikler anne ve babadan geçen genlerin tesadüfen birleşmesiyle kazanılmaktadır. Bu nedenle genetik yatkınlık babanın saçının olmamasının çocuğunun da zamanla erkek tipi kellik yaşayacağı anlamınagelmemektedir.

Erkeklik hormonu olan testosteronu dihidrotestosteron(DHT)a dönüştüren 5-alfa redüktaz enziminin hormonal faktörlerden sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Erkek tipi saç dökülmesinde  saç kaybının asıl nedeni saç köklerinin DHT ‘a aşırı duyarlılık göstermesi ve testosteronun DHT testosterona dönüşüm hızıdır.

Dihidrotestosteron (DHT) saç kökleri üzerindeki androjen reseptörlerine bağlanır, saç  köklerinin yaşam döngülerinin kısalmasına ve her yaşam döngüsünde saçın zayıflamasına incelmesine ve zaman içinde kıl kökünün kaybına neden olur.

Klinik olarak saç telleri önce incelir, cansızlaşır, renkleri açılır ve zamanla tamamen yok olur.

Saç ekimi cerrahisi 1940 lı yıllardan beri uygulanmaktadır. Saç ekimi temelde bir saç kökü transferi işemidir.Başlarda FUT(Foliküler ünite transplantasyonu) yöntemi olarak adlandırılan verici alandan saç göklerinin bir deri parçası  şelinde alınıp mikroskop altında tek tek ayrılıp ekime hazır hale getirilerek kullanılırken 2000 li yıllardan itibaren daha doğal ve estetik sonuç alınan FUE(folliküler ünite ekstraksiyonu) yöntemi yani verici alandansaç köklerinin teker teker alınıp ekilmesi tercih edilmeye başlanmıştır. 

Saç ekimi tıbbi tecrübe ve eğitimle sanatsal yeteneğin birleşimidir.Bu nedenle saç ekimin başarısı doktorun deneyim ve uzmanlığına,kullanılan teknik malzemanin seçimine ve iyi organize edilmiş deneyimli bir ekip çalışmasına bağlıdır.

Saç ekimi ciddi zaman alan ve maliyeti yüksek bir işlemdir.Bu yüzden, tecrübeli ve kurumsal alt yapıya sahip bir merkezde bu işlemi yaptırmak çok önemlidir.

Saç ekiminin doktor kontrolünde yapılması yasal zorunluluktur.

Saç ekiminin başarısını etkileyen temel faktörler;

Kişiye özel doğal saç çizgisinin oluşturulması

Doğru teknikle ve uygun şartlarda transfer edilecek kıl köklerinin alınması

Kişinin kendi saçlarıyla uyumlu ve homojen şekilde ekim yapılacak alana transfer edilmesidir.

DOĞAL SAÇ ÇİZGİSİ

Saç çizgisi alnımızla saçımızın birleştiği hattı belirleyen hattır. Her kişinin kafa yapısı ve saç dökülme şekli farklı olduğu için kişiye özel saç çizgisi belirlenmelidir.

Doğal saç çizgisi görünümünün elde edilebilmesi saç ekimi ekibinin el becerisi yanında sanatsal yeteneğinin olmasını da gerektirir.Saç çizgisi yüzdeki sınırlarla uyumlu ve simetrik olmalı bu nedenle estetik açıdan belirli matematik kurallar içinde gerçekleştirilmelidir.

Doğal saç çizgisi belirken;

  • Kişinin saçları dökülmeden önceki fotoğrafları
  • Ön orta hat noktası; alın saç çizgisi sınırında kaş orta noktasına uzaklığı 6-10 cm arasında değişmektedir. Bu nokta çoğu kişide görünür haldedir.  Ancak ileri evre saç dökülmesi olanlarda bu nokta görülmeyebilir.
  • Alın kaslarının başlangıç  ve bitiş noktaları; yaşla birlikte alın kaslarında zayıflama ve buna bağlı ön saç çizgisinde yaklaşık 1 cm aşağı kayma izlenebilir.
  • İki  kaş arası orta noktanın ön saç çizgisine uzaklığı
  • Temporafrontal açı; yan saç çizgisinin ön saç çizgisi ile yaptığı açı
  • Frontal tufted area; ön orta hatta yer alan saç yoğunluğu. Kişiye karşıdan bakıldığında saçlı deride ve yüzde ilk dikkat çeken noktadır, bu nedenle bu bölgede saçın yoğun ve sık olması gerekmektedir.

Kötü dizayn edilmiş ön saç çizgisi kişinin görüntüsünde ömür boyu taşıyacağı olumsuzluklara neden olabilir.

FUE(FOLLİKÜLER ÜNİTE EKSTRAKSİYONU) İLE SAÇ EKİMİ

Folliküler ünite denen yapı dermal bir kılıf ile çevrelenmiş ve içerisinde 1-5 adet kıl follikülü barındıran ve etrafındaki damar-sinir ağı ile anatomik ve fizyolojik  bir bütünlük oluşturan yapıdır. Folliculer ünite ekstrakyiyonu yöntemi esas olarak saçlı deriden, kesme ve dikme işlemi olmadan sadece foliküler ünitenin çıkartıldığı bir tekniktir. Bu işlem için özel tasarlanmış uç yapısı olan değişik çaplarda lümenli iğneler kullanılır. Foliküler üniteler 1 mm den küçük çaplarda ve ‘Saç Folikülü Çıkartıcı İğne’ (Follicular Unit Extractor) ile alınmaktadır. Yine ekim işlemi özel bir şekilde yapılmakta santimetre kareye 50-60 foliküler ünite (100-120 saç teli) ekmek mümkün olmaktadır.

FUE YÖNTEMİNİN AVANTAJLARI

Saçlı deride, iki kulak arkasındaki ense bölgesinde yer alan saç kökleri hormonal ve hastalıklara bağlı dökülmelere dirençli olduğundan dökülmezler. Saçların genetik olarak korunduğu bu bölge saç ekimi için en güvenlir donör (verici) bölgedir. FUE yönteminde saç alınan yerde sadece köklerin alındığı 1 mm den küçük çaplı delikler oluşur ve bu delikler birkaç gün içinde kapanır ve iz bırakmadan iyileşir.

FUE SAÇ EKİM AŞAMALARI

Operasyonun ilk aşamasında saçların alınacağı bölge lokal anestezi uygulanarak uyuşturulur. İşlem bölgesel anestezi ile yapıldığından hasta operasyon süresince uyanık kalır, TV seyredebilir, yemek yiyebilir, gazete-kitap okuyabilir, ancak acı duymaz.

İkinci aşamada ise  folikül çıkartma işleminden önce donör alandaki saçlar kesilerek 1 mm olacak kadar kısaltılır. Follikül çıkartma  işlemi için geliştirilen 0,5-0,9 mm çaplı özel  uç tasarımı olan, içi boş (tüp şeklinde) iğneler kullanılır. İğne, lümeni saç kılını ortalayacak şekilde deriye yaklaştırılır ve 6-7 mm kadar, kılın çıkış açısına uygun olacak şekilde deriye batırılıp çekilir. Saç kılı ve kökü kendisini çevreleyen çok küçük deri dokusu bir mikropenset ile çekilir ve foliküler ünit gevşek tabandan ayrılarak gelir.Diğer bir deyişle saç kökleri “tek tek” çıkartılır. Özenle yerinden çıkartılan saç kökleri steril şartlarda hazırlanmış petri kutularına yerleştirilir.

Üçüncü aşamada ekim yapılacak bölgeye anestezi yapıldıktan sonra köklerin kalınlık ve derinliğine göre hazırlanmış özel kanal açıcılaı ile minik lateral slit yöntemiyle  kanallar açılır. Saç kökleri özel micro cerrahi pensetler yardımıyla bu kanalların içine yerleştirilir. Köklerin yerleştirilmesi 3 ila 6 saat  kadar sürmektedir. Kanalların yönü ve sıklığı saç ekim başarısını etkileyen en önemli faktördür. Kanal boyutlarının küçük olması alınan saç köklerinin deri içine tam oturmasını sağlar. Kanalların yönü doğal saç çıkış yönü ile paralel olmalıdır.

Saçların alındığı bölgede yer alan bandaj ekim sonrası ilk gün kontrolünüzde çıkartılır. Bandaj çıkarıldıktan sonra, dışardan bakıldığında herhangi bir operasyon izi görülmez. Saçların alındığı bölgenin çabuk iyileşmesini sağlayan ve enfeksiyon gelişimini önleyecek ilaçlar reçete edilir ve kullanımları anlatılır.
Hasta operasyon sonrası hemen evine gidebilir. İşlem sonrasında ilk 3 gün yıkama yapılmaz. Üçüncü günden itibaren saçlı derinin 7 gün boyunca her gün nazikçe tayzikli olmayan su ile yıkanması önerilir.
Ekim yapılan saçlar operasyonu takiben 3-4 hafta sonra dökülmeye başlarlar. Ekilen saç kökleri 2-3 aylık zaman içinde tekrar uzamaya ve çıkmaya başlarlar. Bu süreç için 3-6 ay arasında zaman gereklidir.8 – 12 ay sonunda doğal istediğiniz uygulamayı yaptıracağınız saçlara yeniden sahip olursunuz.